Má barbarstvo v sebe???

KONEČNE...

Barbari a Vandali

Barbari - to bol súhrnný pojem pre útočné germánske kmene. Od vyholených rímskych legionárov sa líšili bohatierskymi bradami. Vandali bol názov kmeňa, ktorý sa vyznačoval osobitnou ničivosťou. Tento týždeň zdemolovali cintorín na Hodonínsku. Možno to neboli barbari, možno len holobriadkovia. vandali to boli v každom prípade. Cintorín vyzeral ako po zemetrasení. Pozostalí nad tou katastrofou plakali. Nehovoriac o citovej hodnote, nový pomník stojí 15-tisíc korún. Dlho trvá, kým ich našetríte z dôchodku. Aj na Slovensku máme skúsenosti s cintorínovými vandalmi. Ale nejde len o nich.

Sprejerom mestá vyhradili plochy, kde sa môžu vybúriť. V Bratislave sú to mosty cez Dunaj. Lenže pre pravoverného sprejera to nie je to pravé orechové. Súčasťou zážitku je totiž páchanie škody, adrenalínové riziko, že vás načapajú. Preto je vzrušujúcejšie vlámať sa na nádražie, posprejovať vagóny, ktorých obnova stojí vyše stotisíc za kus. Zasviniť mramorové obklady budov, historických pamiatok Ak mladíkov pri smiešnej objasnenosti náhodou chytia, nič im nehrozí. Nepoznám jediný prípad, že by škodu museli nahradiť, či už oni, alebo ich rodičia.

Pred rokmi 15-ročnému dievčisku v Kalifornii prevelili frajera vojaka na základňu v Arktíde. Kým boli rodičia v práci, zamilovaná si hodiny švitorila s Arktídou. Za pol roka stihla pretelefonovať rodičovskú vilu. Rodičia naozaj dom predali a zaplatili účet. Či dcérenku tatko roztrhol na štvrtiny alebo len napoly, história nehovorí. Nezdá sa mi humánne, ak zničené hroby majú platiť dôchodcovia.

Ak zničené vagóny zaplatíme my v cestovnom, nie vandali. Naopak, bolo by humánne, keby rodičom podarených ratolestí exekútor predal domy, aby sa uhradili škody. Možno k farmárskemu zákonu ešte potrebujeme sprejerský a cintorínový zákon. Tešte sa, vandali, príde Fico.

Martin Hric, Pravda, 19. 3. 2001


Skúšať porovnávať vandalské ničenie cintorínov s umením, ktoré nikomu ani škodu nespôsobuje, tak na to treba naozaj dosť chorý mozog (alebo úplne blbé stereotypné a šedasté predstavy o zaškatuľkovanom svete). To je ako miešať dokopy masového vraha, ktorý je naozaj zločincom, a mäsiara, ktorý zabíja zvieratá a pritom ľuďom tým vôbec neškodí... Veď aplikovaním graffiti diela na vlak dané /zasiahnuté/ vagóny v pohode môžu aj naďalej plniť svoj účel. A farebnejší vlak je určite krajší ako jednotvárna kopa kovu presúvajúca sa po koľajniciach. Nehovoriac ešte aj o praktickom úžitku: veď načo premaľovávať posprejované vagóny, takto majú na nich železnice o jeden náter naviac ... a to ešte dokonca aj zadarmo...
Správny a seriózny writer nikdy netvorí graffiti na žiadne historické pamiatky! Takže "barbar" Hric sa poriadne mýli aj v tomto výroku. A už vôbec nie je pravda, že nikdy nikto nemusel nahradiť  ' škodu '  spôsobenú maľovaním graffiti. Veď mnohí by mohli o tom tiež svoje rozprávať...
Fico?! ...no comment...

Originál článku (barbari.jpg - 117kB)

*** Späť na TEXTy ***